Wspólne z LO kolędowanie
środa, 03 grudnia 2003 10:19

Z inicjatywy opiekunki samorządu pani profesor Haliny Czarnoty gościliśmy w naszej szkole grono pedagogiczne i uczniów LO na wspólnym kolędowaniu. Przygotowanie tego, nowatorskiego – a jednocześnie nawiązującego do narodowych tradycji – przedsięwzięcia wymagało sporo pracy, wspólnych z zaprzyjaźnioną szkołą ustaleń i prób. Dekoracja sali gimnastycznej została przygotowana i wyglądała tak imponująco dzięki nieoczekiwanie odkrytym talentom plastycznym uczniów (jak się okazuje wszechstronnie uzdolnionej klasy) T2a: Michała Kusia, Błażeja Kursy i Roberta Kazanowskiego.

Postacie kolędników i szopka z uzupełniono prawdziwą słomą i choinkami. Nastrój kolędniczy wzbogacił się dzięki stosownej pogodzie – nasi goście przybyli biali od śniegu, w sieniach obtupali się , otrzepali i po stosownym powitaniu:
Kolęda na szczęście, na zdrowie
Na ten Nowy Rok,
Żebyśmy zdrowi byli i weseli
Jak w niebie anieli.
rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Koncert kolęd i poezji prowadzili wspólnie uczniowie obu szkół: Iza Chłodna, Basia Romanowicz, Kamil Bielecki i Tomek Kołodziejczyk. Połączone zespoły kolędników zapełniły scenę i popłynęły kolędy -  staropolskie oraz nowe, w bardzo zróżnicowanych, pomysłowych aranżacjach. Rewelacyjna była pastorałka Oj,  maluśki bez anielskiego refrenu wykonana przez nasze dziewczyny Olę Żywicką, Kasię Śpiewak i Anię Pałkę, stylizowane na Arkę Noego Przybieżeli do Betlejem i  Merry Christmas w stylu country. Licealiści dawali popis śpiewu chóralnego, z podziałem na głosy, bardziej tradycyjnego. Niektóre utwory wykonywane były wspólnie, bądź z podziałem na zwrotki, Cicha noc w kilku językach. Były kolędy rzewne, liryczne, były zadzierzyste, wesołe i rytmiczne, pełne iście staropolskiego animuszu.
Zespoły muzyczne z liceum stanowiło kilkanaście dziewcząt oraz Darek Gołofit i Paweł Zaręba zabrakło niestety złożonego przez chorobę Mateusza Lebek, który na próbach akompaniował na bębenku, podnosząc rytmiczność i żywiołowość wykonywanych utworów.  Natomiast pełny skład naszych muzyków to oprócz dziewcząt (również z powodu choroby nie wystąpiła Iwona Kucharczyk), Darek Pinkiewicz, Paweł Godzwon i oczywiście pan profesor Leszek Kramek.
Chwile refleksji i zadumy, wypływające ze słuchania utworów muzycznych wzbogacone były poezją  w wykonaniu naszych sprawdzonych recytatorów: Piotra Nizioła , Piotra Ambroża i Pawła Radkowiaka, debiutujących Kamili Maciaszek i  Małgosi Moszyńskiej oraz licealistów. Nad całością czuwała pani profesor Halina Czarnota wraz z opiekunką samorządu z liceum panią profesor Jolantą Zarzycką.  
Na zakończenie usłyszeliśmy piękne poetyckie życzenia:
By wszystkim wokół nas
Trochę cieplej było- mnie i Tobie 
W imieniu samorządu szkolnego powtarzamy te życzenia dla całej społeczności szkolnej, wyrażając jednocześnie nadzieję, że nasz koncert ocieplił nieco serca.
(opr. m.)