‘Welcome to Europe!?’ – wizyta uczniów Zespołu Szkół w Poniatowej na Międzynarodowym Spotkaniu w Rüthen - Niemcy
Wpisany przez Julia Pawełkiewicz   
poniedziałek, 27 marca 2017 08:36

W dniach 6-12 marca 2017 r. jedenastoosobowa delegacja Zespołu Szkół w Poniatowej przebywała w Rüthen, Niemcy na Międzynarodowym Spotkaniu w ramach projektu Erasmus+, który jest realizowany w naszej szkole. Tytuł projektu to: „Welcome to Europe?!”.

W ramach projektu poznajemy biografie i warunki życiowe uchodźców w krajach Unii Europejskiej. Koordynatorem projektu jest nauczyciel języka angielskiego w ZS – Barbara Kramek. W spotkaniu wzięły udział dziesięcioosobowe delegacje z krajów partnerskich: Włochy, Francja, Turcja, Niemcy i oczywiście Polska. W wyjeździe wzięło udział 9 uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Jolanty Zarzyckiej i p. Barbary Kramek.

 

A oto relacja z wyjazdu:

6 marca rozpoczęła się nasza przygoda. O godzinie 6:30 cała grupa zwarta i gotowa wyruszyła najpierw do Nałęczowa, a następnie pociągiem do Warszawy, Berlina i Hamm. Mimo licznych przesiadek podróż niemiecką koleją była wygodna, przyjemna i dała możliwość zintegrowania się grupy. Pani Basia czuwała nad wszystkim, dlatego bezpiecznie dotarliśmy na miejsce. W Rüthen przywitały nas rodziny goszczące, które zabrały nas do swoich domów. Wszyscy byli bardzo sympatyczni i gościnni.

Następnego dnia przyszedł czas na integrację ze pozostałymi członkami projektu z innych krajów. Spotkaliśmy się w szkole i mieliśmy różne zadania do wykonania, przy których świetnie się bawiliśmy. Wieczorem odbyła się oczekiwana dyskoteka integracyjna, na której wystawiliśmy naszą pantomimę, specjalnie przygotowaną na ten wyjazd - wszyscy byli pod wrażeniem. A następnie nasza grupa poprowadziła tańce integracyjne. Pomimo onieśmielenia szybko przełamaliśmy pierwsze lody.

W kolejnych dniach naszego pobytu w Niemczech dużo zwiedzaliśmy. Poznaliśmy urocze XIV wieczne Rüthen ze swoją bogatą historią i malowniczą architekturą. Byliśmy na wycieczce w Paderborn. Odwiedziliśmy Muzeum Technologii i Komputerów, które zrobiło na nas ogromne wrażenie.  Byliśmy również w Lippstadt gdzie czekało na nas wiele atrakcji. Wspólnie z naszymi zagranicznymi kolegami byliśmy na kręglach, Laser Tag i lodowisku. Dużo było śmiechu gdy okazało się, że niektórzy Włosi czy Turcy po raz pierwszy mieli łyżwy na nogach.

Podczas wyjazdu mieliśmy również dużo działań projektowych. Braliśmy udział w panelu dyskusyjnym, w którym uczestniczyli niemieccy politycy. Każdy mógł zadawać pytania dotyczące niemieckiej polityki do spraw uchodźstwa. Mieliśmy też spotkania z uchodźcami i wolontariuszami, którzy im pomagają. Rozmawialiśmy i zadawaliśmy im dużo pytań, na które chętnie odpowiadali. Dzięki temu głębiej poznaliśmy problem uchodźców w Niemczech. Przygotowywaliśmy też wystawę plakatów, które każdy kraj przywiózł na spotkanie. Kiedy było uroczyste otwarcie wystawy w szkole przyjechała telewizja oraz dziennikarze lokalnych gazet. Zostaliśmy poproszeni o ponowne wystawienie naszego spektaklu a Iga Hermanowicz z naszej grupy uświetniła uroczystość grą na fortepianie. Nasza grupa zyskała uznanie wśród zgromadzonych, wszyscy gratulowali nam występu i udzielaliśmy wywiadów, które ukazały się później w niemieckich mediach.

Na zakończenie naszego spotkania w Niemczech odbyła się dyskoteka pożegnalna. Wszyscy świetnie się bawili i każdy wprowadzał elementy swojej kultury do wspólnej zabawy. Razem tańczyliśmy do polskich, tureckich i niemieckich tańców i śpiewów. Następnego dnia przywitał nas smutny poranek, ponieważ nadszedł czas rozstania i powrotu do domu. W pociągu wszyscy wspominaliśmy nasz pobyt w Niemczech opowiadając sobie wzajemnie najlepsze chwile. Po długiej podróży pełnej wrażeń, zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

Udział w tym projekcie dał nam wiele możliwości. Dzięki niemu możemy podróżować do różnych krajów, poznawać ich tradycje i obyczaje. Zawieramy wiele przyjaźni i poznajemy wspaniałych ludzi. Kształtujemy nasze poglądy poznając problemy innych narodowości. Udoskonalamy języki obce, które są podstawa komunikacji w obecnych czasach. Uczymy się pracy w grupie i umiejętności działania w zespole.