NARODOWE CZYTANIE 2019
Wpisany przez Wioleta Łata, kl.T3a   
poniedziałek, 16 września 2019 19:08

Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego uroczysty charakter. Podczas tegorocznej odsłony Para Prezydencka zaproponowała do czytania  nowele polskie.

Do tradycji należy, że nauczyciele, uczniowie naszej szkoły oraz jej absolwenci rokrocznie uczestniczą w tym wydarzeniu. Spotkanie, zorganizowane przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną, odbyło się 7 września w ogródku restauracji „Pod Kogutem”. Udział wzięli w nim Panie Tatiana Lasota Rodzik, Joanna Domaszewska, Barbara Kramek, Anna Zawadzka Wyroślak, Małgorzata Wójcikowska, Grażyna Chabucka oraz uczniowie Wioleta Łata, Weronika Sukiennik (kl.T3a), Błażej Woś, Paweł Wojciechowski (kl. T2a), Michał Dacka (kl. LO3), Amelia Markowska, Aleksandra Muszyńska, Anita Przychodzień, Patrycja Pękala, Małgorzata Wójcik (kl. LO2) i absolwent technikum Kamil Lasota. Zaprezentowaliśmy utwory Elizy Orzeszkowej „Dobra pani” i „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego. Do wspólnego czytania oraz słuchania  zachęcaliśmy wszystkie osoby, które znajdowały się w pobliżu. Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury, co przełoży się na  wzmocnienie naszego poczucia jedności.

 

 

A oto lista lektur, które wybrano na ósme Narodowe Czytanie:

  1. „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa,
  2. „Dym” – Maria Konopnicka,
  3. „Katarynka” – Bolesław Prus,
  4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Bruno Schulz,
  5. „Orka” – Władysław Stanisław Reymont,
  6. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski,
  7. „Sachem” – Henryk Sienkiewicz,
  8. „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) – Henryk Rzewuski.
 

Strefa nauczyciela

Mikrofonem i Hantlą

Projekty aktualnie realizowane

Współpraca z UMCS

Projekt Erasmus+ praktyki

Klub Szkół UNICEF

Zainteresowania uczniów

Nasi parterzy

Liczba gości

Naszą witrynę przegląda teraz 122 gości