Wystawa „Ukradzione dzieciństwo”
Wpisany przez DRachwał   
środa, 09 października 2019 07:05

„O pamięć nie o zemstę Proszą nasze cienie!
Los nasz dla was przestrogą Ma być nie legendą.
Jeżeli ludzie zamilkną Głazy wołać będą!”
(Franciszek Fenikowski)

7 października w naszej szkole mieliśmy okazję obejrzeć wystawę zatytułowaną „Ukradzione dzieciństwo”. Wystawa była poświęcona losom dzieci w czasie II wojny światowej. Okres wojny to czas, kiedy  całe społeczeństwo zostało boleśnie doświadczone. Zwykle  niewiele wiemy na temat losu dzieci w tym okresie czasu. Kojarzymy pojęcia związane z historią „Dzieci Zamojszczyzny”, posiadamy podstawową wiedzę na temat postępowania Niemców wobec najmłodszych w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, wiemy, że były mordowane, represjonowane, zmuszane do nieludzkiej, zabójczej pracy, wywożone do Niemiec „na roboty”. Germanizowane przez Niemców. Znamy pomnik Małego Powstańca Warszawskiego 1944 r. Zawsze jednak pozostaje pytanie: czy nasza wiedza jest wystarczająca? Czy w dzisiejszym świecie podążającym za komfortem nie należałoby się pochylić nad przeszłością?  Wszystkie akcje mające na celu popularyzowanie wiedzy historycznej są dla młodych pokoleń bardzo cenne, bo pobudzają do refleksji na temat przeszłości.

 

Strefa nauczyciela

Mikrofonem i Hantlą

Projekty aktualnie realizowane

Współpraca z UMCS

Projekt Erasmus+ praktyki

Klub Szkół UNICEF

Zainteresowania uczniów

Nasi parterzy

Liczba gości

Naszą witrynę przegląda teraz 85 gości