Wywiad z Panią Pedagog Małgorzatą Wójcikowską - ZS EXPRESS nr 03/2017
Wpisany przez ZS EXPRESS - Wiola Łata   
środa, 29 listopada 2017 10:01

Jaka według pani jest praca pedagoga? Czego wymaga?

Przede wszystkim jest ciekawa, różnorodna, interesująca, bo niemalże codziennie zdarza się w szkole coś nowego. Praca wymaga wiele cierpliwości, bo jest to kontakt z młodymi, czasami trochę zbuntowanymi ludźmi, którzy potrzebują porady, pomocy w wielu trudnych sytuacjach. Trzeba mieć też dużo empatii i umiejętność słuchania. Dla uczniow czasami ważne jest, aby ktoś ich wysłuchał bez względu na otrzymaną poradę.

Jakimi cechami według pani powinien odznaczać się wzorowy pedagog, w którym młodzież ma oparcie?

Przede wszystkim powinien umieć nawiązywać dobre relacje z innymi ludźmi i mieć szacunek do drugiej osoby (nawet jeśli jest młody, zbuntowany, gniewny). Ważna jest chęć niesienia pomocy, ale też poczucie humoru, dystans do siebie i obiektywizm w ocenie sytuacji. Ze względu na dużą różnorodność i wielość zajęć bardzo istotna jest samodyscyplina. W naszej szkole prowadzona jest głównie przez panią działalność wolontarialna.

Czy pamięta pani od kiedy nasi uczniowie biorą w niej udział? Jak ocenia pani ich zaangażowanie w takie działalności?

Praca w wolontariacie sprawia mi wiele radości, bo oprócz pomocy innym angażuję w to młodzież, która jak się okazuje jest bardzo chętna do takich działań. Cieszy mnie zawsze to, że oni czują się potrzebni, czasem nawet niezastąpieni. Najważniejsze jest to, że uczą się pracy z innymi ludźmi.

W wolontariacie pracuję już na pewno od 15 lat, bo pomaganie zawsze było moją dominującą cechą, a dzięki temu nawiązuję też współpracę z różnymi organizacjami. Nigdy nikt nie narzucał mi takich działań, ale jak widzę zapał i zaangażowanie młodzieży, to daje mi to siłę do realizacji kolejnych zadań. Zaczynaliśmy od sporadycznych kontaktów ze świetlicą profilaktyczno-wychowawczą, z klubem "Animus", od organizacji bali noworocznych dla dzieci. Teraz oprócz ogólnopolskich akcji charytatywnych pokusiliśmy się o organizację koncertu charytatywnego, co było niemałym wyzwaniem, a efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Teraz współpracujemy różnie ze stowarzyszeniem "Sempre a Frente", dzięki temu mamy propozycje realizowania różnych projektów. Nasi uczniowie poza działaniami grupowym pomagają też w opiece domowej nad niepełnosprawnymi dziećmi. Każda propozycja pomocy sprawia, że coraz większa liczba młodzieży otwiera się na te działania.

Teraz bardziej prywatne pytanie. Czym zajmuje się pani w wolnym czasie? Jakie są pani zainteresowania?

Wolnego czasu mam bardzo mało, bo ciągle wymyślam sobie nowe zajęcia związane ze szkołą, jak nie dokształcanie, to wolontariat, konkursy, projekty, ale jeśli już uda mi się wygospodarować chwilę, to latem bardzo lubię jeździć rowerem, biegać, pływać kajakiem i zajmować się kwiatami, a o każdej porze roku lubię basen i poczytać ciekawą książkę biograficzną albo obyczajową. Niemałą radość sprawia mi też spotkanie się ze znajomymi przy dobrym cieście (za czym niestety przepadam) i muzyce. Lubię słuchać muzyki klasycznej i utworów z lat 70 i 80, a przede wszystkim uwielbiam tańczyć, choć niestety nie mam ku temu zbyt wiele okazji.