Warsztaty "Uczeń na wyżynie IT"
Wpisany przez BW   
wtorek, 07 stycznia 2020 06:56

Dnia 28 stycznia 2020 (zaraz po feriach) szkoła organizuje wyjazd do Lublina na warsztaty "Uczeń na Wyżynie IT". Jest to  wydarzeniem skierowane zarówno do uczniów liceów i techników, którzy interesują się informatyką, jak i młodzieży, której świat nowych technologii nie jest jeszcze do końca znany. Podczas warsztatów, które poprowadzą przedstawiciele firm z branży IT, uczestnicy pozyskają wiedzę na temat zasobów lubelskiego sektora informatycznego. Celem warsztatów jest zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji związanych z nowymi technologiami, zaprezentowanie potencjału lubelskiego sektora IT, a przede wszystkim pokazanie szerokiego kontekstu branży IT, czyli ról i stanowisk pracy innych niż programista i tester oraz tego, że każdy może znaleźć dla siebie miejsce w IT jeżeli tylko wykaże minimum zaangażowania.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Uczeń pokrywa tylko koszt dojazdu do Lublina (około 20 zł).

https://lwit.lublin.eu/uczen-na-wyzynie-it/

Zainteresowanych proszę o zgłoszenia do P. Bożeny Wyroślak do jutra tj. 08.01.2020 do godziny 15:00. Ilość miejsc ograniczona.

 

Projekt jest pochodną jednej z największych konferencji informatycznych w Lublinie, organizowanej przez Miasto Lublin pt. „Check IT” i powstał w odpowiedzi na problem braku wiedzy młodzieży na temat potencjału lubelskiej branży informatycznej. Cześć utalentowanych uczniów wybiera studia w innych miastach, nie mając dostatecznej wiedzy na temat oferty lokalnej branży IT.

Rynek pracy w sektorze IT w Lublinie dynamicznie się rozwija, w tym momencie zatrudniamy blisko 6 000 pracowników w tym sektorze, a zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem informatycznym stale rośnie. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu dajemy szansę młodzieży, aby już dziś mogła nabyć wiedzę potrzebną do rozpoczęcia przygody z  branżą IT. Poprzez warsztaty „Uczeń na Wyżynie IT” chcemy zachęcić uczniów do studiowania kierunków informatycznych pokazując im jaka kariera czeka ich po uzyskaniu dyplomu, a może nawet jeszcze wcześniej – mówi Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. W przeciągu ostatnich 8 lat w Lublinie rozpoczęło działalność 31 firm IT, w tym 8 zagranicznych. W ostatnich latach liczba firm w branży ICT wzrosła prawie trzykrotnie z 662 w roku 2011 do ponad 1 800 obecnie. W branży IT, w firmach zatrudniający powyżej 10 osób, pracuje w tym roku około 6 000 osób, w 2011 r. było to ok 2 000. Wzrosła także liczba studentów kierunków informatycznych z 2 380 w 2011 roku do 6 078 w 2019 r. Obecnie organizowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń IT w ciągu roku.

Technologie IT, którymi ekscytuje się i które rozwija z pasją moje pokolenie, to dla młodego odbiorcy kolejna usługa jak woda i prąd – coś co zawsze było „w ścianie” i nie wiadomo jak tak naprawdę działa. Najciekawsze wciąż jeszcze przed nami i warto się zagłębić bardziej niż tylko, jako konsument treści – wyjaśnia Sławomir Sobótka, firma Bottega IT Minds.

W programie wydarzenia przewidziano prezentacje na temat wizji przyszłości świata IT, możliwości zatrudnienia oraz kompetencji pracowników wymaganych na danych stanowiskach pracy.  Ponadto uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak zbudować własny SmartHome z Raspberry Pi oraz pogłębić swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji i Azure Cognitive Services. Dodatkowo wydarzenie uatrakcyjni możliwość zwiedzenia nowoczesnych biur firm IT oraz zobaczenia „od kuchni” jak wygląda praca w tej branży.

Uczestników warsztatów czeka solidna dawka wiedzy o podstawach świata IT plus hot topic. Tym razem opowiemy o SmartHome jako część IoT. Dziś SmartHome to nie magiczna wiedza. Dziś elementy SmartHome można kupić w dobrym markecie budowlanym. Do tego wystarczą tablet i ciekawość tematu. Od SmartHome rzut kamieniem do SmartOffice. A stąd to już tylko kroczek do SmartCity – dodaje Mariusz Jastrząb z firmy intive.