Narodowe Czytanie 2020
Wpisany przez Wiola Łata & ZS Express nr 22   
poniedziałek, 14 września 2020 18:15

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł są publicznie odczytywane. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Uczniowie naszej szkoły każdego roku chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu. 5 października 2020 roku Poniatowa była jednym z ponad 3000 miejsc na całym świecie, gdzie czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.  Wydarzenie, zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Poniatowej, było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Nasze przedstawienie wzbudzało duże zainteresowanie wśród przechodniów. Wielu ludzi zatrzymywało się, by chociaż na chwilę posłuchać utworu. Opiekunkami oraz osobami, które służyły nam pomocą w przygotowaniach do Narodowego Czytania, były panie Grażyna Chabucka oraz Izabela Walczak.