WYJAZD DO HENSTEDT-ULZBURG
czwartek, 16 czerwca 2011 12:09
W dniach od 5.06.2011 do 11.06.2011 grupa 9  uczniów oraz 2 nauczycieli z ZST w Poniatowej przebywała w Niemczech w ramach projektu „Comenius”. Tytuł projektu: „ Kluczowe kompetencje w edukacji szkolnej i życiu” oznaczał pracę nad wirtualnym projektem biznesplanu w celu założenia klubu fitness w miasteczku Henstedt- Ulzburg (pod Hamburgiem). Tamże znajdowała się szkoła, Alstergymnasium, w której nasi uczniowie przeprowadzili szereg działań dotyczących wspomnianego projektu. Młodzież pod kierunkiem opiekunów, nauczycieli języków obcych ZST, spędzała długie dnie w ławach szkolnych Alstergymnasium, pracując w kooperacji z gospodarzami.


Niedziela upłynęła pod znakiem podróży: po długiej trasie do Warszawy i locie samolotem do Hamburga niemieccy partnerzy przyjęli uczniów do  swoich domów. Następnego dnia cała grupa udała się do szkoły, by rozpocząć pracę nad projektem. Uczniowie podjęli wspólne działania w celu opracowania ogólnego biznesplanu siłowni. Następnie młodzież odwiedziła pracowników Raiffeisenbank w Henstedt-Ulzburg, by porozmawiać z nimi o finansach potrzebnych do otwarcia klubu fitness. Po powrocie z banku, w szkole, odbyło się spotkanie z przedstawicielem lokalnej agencji zatrudnienia. Po ciężkiej pracy, w celu integracji i wypoczynku uczniowie wybrali się do kręgielni, spędzając tam bardzo przyjemnie czas.

Następnego dnia ważnym punktem programu było spotkanie z właścicielem siłowni w celu zdobycia informacji potrzebnych do zarządzania pracownikami i klubem. Wspólny grill we wtorkowy wieczór okazał się dobrym pomysłem na lepsze poznanie się i  integrację. Kolejnego dnia po długiej pracy nad projektem wszyscy wesoło spędzili czas w jednym z parków rozrywki w mieście, zażywając ruchu m.in. podczas jazdy na łyżworolkach i łyżwach. Opiekunowie zaś postanowili zagrać w minigolfa. Podsumowaniem naszej pracy było przeprowadzenie symulowanych rozmów kwalifikacyjnych (interview) z kandydatami na poszczególne stanowiska w klubie fitness.

Czwartkowy wieczór grupa uczniów wraz nauczycielami spędziła w lokalnej restauracji, próbując regionalnych potraw (Flammkuchen). Kolacja ta odbyła się w znakomitym towarzystwie wicedyrektora Alstergymnasium oraz Przewodniczącego Rady Gminy miasta Henstedt-Ulzburg.  Gospodarze wręczyli drobne upominki naszym uczniom i podziękowali wszystkim za udział w projekcie.

Piątek minął na zwiedzaniu Hamburga. Wynajęta przewodniczka ciekawie opowiadała o mieście podczas długiego spaceru po placach oraz wzdłuż głównych rzek Hamburga- Elbe i Alster. Po dotarciu do portu rozpoczął się turystyczny rejs Grosse Hafenrundfahrt, podczas którego podziwialiśmy piękne widoki okrętów, miasta i architektury. Po krótkim odpoczynku uczniowie wraz z partnerami powrócili do Henstedt- Ulzburg. Wieczorem wszyscy udali się do miejscowej dyskoteki ‘Joy’, w której zabawa trwała do późnej nocy. W sobotnie przedpołudnie przed wylotem odbyło się ostatnie spotkanie wszystkich uczniów. Na lotnisku podczas pożegnania atmosfera była smutna, ponieważ nikt nie chciał się rozstawać, a w oczach  niektórych można było dostrzec łzy…

Do zobaczenia w kwietniu 2012 podczas wizyty uczniów Alstergymnasium w Poniatowej.