Wizyta w Hiszpanii
wtorek, 06 marca 2012 12:47

 

W dniach 22-28 stycznia 2012r. grupa 4 uczniów oraz 2 nauczycieli ZST w Poniatowej gościła w hiszpańskim mieście Burgos, znajdującym się około 250 km na północ od Madrytu. Celem naszego tygodniowego pobytu u partnera projektu Comenius, szkoły I.E.S. FÉLIX RODRÍGUEZ DE LA FUENTE, było wspólne opracowanie kolejnych punktów projektu biznesplanu dla klubu fitness. Hiszpanie przebywali w Poniatowej we wrześniu 2011r.  i zachwycali się polską gościnnością oraz atrakcjami, które przygotowaliśmy dla nich. Teraz my mieliśmy możliwość podziwiania hiszpańskiej kultury i gościnności naszych przyjaciół.

 

Po wylądowaniu w Madrycie nasza grupa została odebrana z lotniska przez opiekuna, Pablo, który do końca  pobytu opiekował się nami, dbając o każdy aspekt naszej wizyty. Do Burgos dotarliśmy późnym niedzielnym wieczorem. Byliśmy oczekiwani przez hiszpańskie rodziny, które niezwykle ciepło nas przyjęły.

Tydzień rozpoczął się od powitania naszej grupy przez dyrektora szkoły w Burgos. Szkolna biblioteka stała się miejscem, gdzie wspólnie pracowaliśmy nad projektem, oglądaliśmy prezentacje na temat kultury i historii Hiszpanii oraz spotykaliśmy się z uczniami i nauczycielami całej szkoły. Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach szkolnych m.in. lekcjach muzyki przeprowadzanych w języku angielskim oraz innych wydarzeniach szkolnych. Szkoła I.E.S. FÉLIX RODRÍGUEZ DE LA FUENTE posiada szeroka ofertę dwujęzyczną, co sprawia, że większość uczniów włada językiem angielskim bardzo dobrze.

Gospodarze zadbali również o zapoznanie nas ze swoją historią i zabytkami w okolicach Burgos. Miasto to jest stolicą historycznej prowincji Castilla (kraina zamków), a okoliczne górzyste tereny zachwycają malowniczymi pejzażami, zamkami i klasztorami. Wraz z jedną z klas uczestniczyliśmy w wycieczce do historycznych miejscowości  w pobliżu Burgos: La Yecla, Covarrubias and Monasterio de Arlanza.  W samym Burgos odwiedziliśmy wspaniałą katedrę, klasztor Las Huelgas, a także Muzeum Ewolucji Człowieka, słynące ze znalezisk prakultury człowieka z okolicznych terenów.

Popołudnia spędzaliśmy w towarzystwie naszych hiszpańskich przyjaciół, poznając ich tańce narodowe, delektując się przysmakami kuchni tego kraju oraz odkrywając znaną nam z telewizji kulturę futbolową.

Nasza wizyta zakończyła się wspaniałą kolacją i obietnicą utrzymania kontaktu między zaprzyjaźnionymi szkołami. Po pożegnaniu w Burgos udaliśmy się do Madrytu, gdzie spędziliśmy jeden dzień, zwiedzając to piękne miasto.