Uczniowie z ZST w Turcji
niedziela, 18 marca 2012 15:24

W dniach od 19 do 26 lutego nasza grupa Comenius, w liczbie 8 uczniów i dwóch nauczycieli, gościła u tureckiego partnera projektu Comenius, szkoły średniej Alapli Anadolu Lisesi, której siedzibą jest urokliwe miasteczko nad Morzem Czarnym, położone około 300 kilometrów od Stambułu, miasta na granicy Europy i Azji.

 

Po wylądowaniu na lotnisku Ataturk, noszącym nazwę po tureckim bohaterze narodowym, zostaliśmy powitani przez przedstawicieli szkoły, a następnie udaliśmy się do prowincji Zonguldak. W późnych godzinach nocnych dotarliśmy na miejsce. Spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem ze strony tureckich rodzin, u których mieliśmy zamieszkać.

Poniedziałek rozpoczął się wizytą w szkole. Zwróciliśmy uwagę na to, że Turcy przywiązują duże znaczenie do symboli narodowych, a hymn narodowy rozbrzmiewa już pierwszego dnia szkoły.  Dowiedzieliśmy się, że podobnie jak w Polsce, tak i w Turcji  powiedzenie "Gość w dom, Bóg w dom" traktuje się bardzo poważnie . Odbyliśmy szereg wizyt, mniej lub bardziej oficjalnych, w rożnych typach szkół, począwszy od szkoły podstawowej, a skończywszy na szkole średniej. Wszędzie witano nas bardzo ciepło.  Mieliśmy możliwość zobaczyć, w jakich warunkach uczą się nasi tureccy koledzy, porozmawiać o ich zainteresowaniach i podziwiać przygotowane przez nich występy, np.  przedstawienie o tańcach narodowych Turcji.

Czas wśród naszych nowych przyjaciół upływał  bardzo szybko, w przyjemnej atmosferze. Bardzo nam się podobała wycieczka  do miasta Safranbolu, będącego miejscem światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Odwiedziliśmy też pobliskie miasteczko Eregli, pełne pamiątek z przeszłości. Wieczory spędzaliśmy wspólnie, delektując się turecką kuchnią, rozmawiając, a czasem  tańcząc. Dowiedzieliśmy się,  jak bardzo Turcy dumni są ze swojej kultury.

Ciekawym wydarzeniem okazał się mecz koszykówki Turcja-Polska, który zremisowaliśmy dzięki wspanialej postawie naszych uczniów. Bieżący projekt jest projektem sportowym, więc  promocja sportu m.in poprzez udział w meczu to jeden z elementów jego realizacji.

Pobyt w Alapli zakończyła uroczysta kolacja w  towarzystwie burmistrza miasta, władz oświatowych oraz społeczności szkolnej. Podziękowaliśmy za wspaniałe przyjęcie i zaprosiliśmy wszystkich do Poniatowej.  Rewizyty spodziewamy się już pod koniec marca. Mamy nadzieję, że Polska spodoba się naszym tureckim przyjaciołom i wrócą do kraju z dobrym wrażeniem o  o polskiej gościnności i kulturze.

Alapli opuściliśmy w piątek rano i udaliśmy się do Stambułu, a dokładnie na jego obrzeża, do polskiej wsi, Polonezkoy. To miejsce, którego oryginalna nazwa brzmi Adampol, jest ostoją polskości od 170 lat, a ludzie mieszkający tam są potomkami oficerów skazanych na śmierć po powstaniu listopadowym. Po Adampolu oprowadzał nas wójt, Antoni Wilkoszewski, który opowiadał o historii tego miejsca. Dziękujemy Panu Antoniemu za wspaniałą gościnę i lekcję historii.

Wycieczkę zakończyliśmy pobytem w sercu Stambułu, dzielnicy Sultanahmet, gdzie odwiedziliśmy Pałac Topkapi, Błękitny Meczet, a także spacerowaliśmy w pobliżu znanych punktów widokowych. Wyjazd ten stał się wspaniałą okazją do poznania nowej kultury i obyczajów.