Finał Ogólnokrajowej Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości
Wpisany przez M.Wawrzyniak   
niedziela, 10 czerwca 2012 11:11

altMariusz Pyda, Agnieszka Piwko (kl T3a) oraz uczennica Zespołu Szkół Nr.1 w Świdniku Paulina Dziewa reprezentowali Okręg Lubelski w eliminacjach Ogólnopolskich III stopnia OWoW.

Tegoroczny finał ogólnopolski XXXVIII Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości odbył się w dniach od 29 do 31 maja br. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 im. Kresowiaków w Bartoszycach. Organizatorem Olimpiady jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Celem olimpiady jest zainteresowanie młodzieży problematyką wynalazczą, w szczególności prawem własności przemysłowej, dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, technikami twórczego myślenia, wynalazkami oraz ich twórcami. W tym roku szkolnym  w zmaganiach brało udział 27 trzy osobowych zespołów (81 osób). W wyniku przeprowadzonych 30 maja pisemnych eliminacji, nasi reprezentanci zajęli drużynowo miejsce XV, co ich klasuje w czołówce tegorocznych finalistów Olimpiady.

Wszyscy nasi reprezentanci zostali FINALISTAMI KRAJOWYMI

XXXVIII edycji Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości

alt

 

Wszyscy finaliści uzyskali zaświadczenia upoważniające do zwolnienia z pisemnej części egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, co jest traktowane równoznacznie z uzyskaniem 100% punktów z tej części egzaminu oraz możliwość przyjęcia na studia z pominięciem zasad postępowania kwalifikacyjnego na prawie wszystkie kierunki techniczne na uczeniach wyższych.

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawował mgr inż. Marek Wawrzyniak, który był również po raz kolejny opiekunem reprezentacji Okręgu Lublin.

 

Czas pobytu na Olimpiadzie to nie tylko zmagania uczniów w dziedzinie wynalazczości ale możliwość poznania kolegów i koleżanek z różnych regionów Polski o podobnych zainteresowaniach. Zawody strzeleckie czy jazda po torze kartingowym, poznawanie miasta, okolicy, jej historii - to dodatkowe atrakcje podczas olimpiady.

Bartoszyce to miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim leżące na Nizinie Sępopolskiej w dolinie rzeki Łyny, w historycznej krainie Barcji. To miasto o wielowiekowej historii i tradycji, łączące w sobie wpływy polskie, niemieckie i wschodnie(ukraińskie, litewskie i białoruskie). Bartoszyce to zielone miasto z nieskażoną naturą i światkami historii. Najciekawsze obiekty jakie widzieliśmy to -Baby Kamianne, Brama Lidzbarska, jeziorko w kształcie serca.

W drugim dniu Olimpiady zwiedzaliśmy okolice.

Święta Lipka

Obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w idealnym stanie bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa. Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla

alt

Jedną z atrakcji tego Sanktuarium są organy z ruchomymi figurami zbudowane zostały w latach 1719-1721. Cechują się fantastycznym brzmieniem, wystrojem zewnętrznym oraz efektami wizualnymi. Bogato zdobiona szafa zewnętrzna organów świętolipskich należy do najlepszych wzorców prospektów barokowych. Na zwieńczeniach wież umieszczone są rzeźby przedstawiające aniołów grających na różnych instrumentach. Na dwóch najwyższych wieżach stoją Najświętsza Maryja Panna i Archanioł Gabriel, którzy wraz z gołębicą symbolizującą Ducha Świętego przedstawiają scenę Zwiastowania. Figury te, wraz z gwiazdami i dzwoneczkami na wieżach, wprawiane są w ruch w czasie gry na instrumencie. Na prawej wieży Archanioł Gabriel kłania się nisko, Maryja na lewej odpowiada skinieniem głowy, anioł na środkowej wieży gra na lutni i kręci głową ozdobioną promieniami, cztery małe aniołki poruszają dzwonkami. Na pozytywie obracają się anioły grające na trąbk ach.

alt

 

Mieliśmy okazję uczestniczyć w krótkim 15 minutowym koncercie organowym wykonanym na tym instrumencie. Wysłuchaliśmy między innymi: -J.S. Bach Toccata et Fuga d-mol -M. Ogiński Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” -W. Kilar "Polonez" z filmu "Pan Tadeusz"

Polecamy krótki filmik

prezentujący organy z ruchomymi figurkami grające Polonez - Pożegnanie Ojczyzny

(film pobrany ze strony YouTube)

 

Przyćmienie

 

Zwiedzanie kwatery Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży

Niegdyś w Wolfsschanze, czyli w Wilczym Szańcu, mieściła się słynna kwatera główna Adolfa Hitlera. Na obszarze o powierzchni 2,5 km˛ powstało 80 budowli, w tym 50 bunkrów. Najsolidniejsze schrony typu ciężkiego miały ściany o grubości 4-6 m i stropu do 8 m. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych zdecydowana większość obiektów na terenie Wilczego Szańca były budowlami typu naziemnego. Hitler wraz z naczelnym dowództwem sił zbrojnych przebywał w Wilczym Szańcu od 1941 r. W listopadzie 1944 r. na wieść o zbliżaniu się Armii Czerwonej dowództwo opuściło Wilczy Szaniec, a 24 stycznia 1945 r. wycofujące się wojska IV armii niemieckiej wysadziły wszystko w powietrze. Dziś ogląda się to, co ocalało: bunkry i schrony w różnym stanie.

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

Podsumowanie

Trzeci dzień to podsumowanie części pisemnej OWoW, etap ustny, oraz uroczyste zakończenie, wręczenie pucharów , dyplomów i cennych nagród rzeczowych.