Sukces uczniów Technikum Zespołu Szkół w Poniatowej w ogólnopolskim finale 39 edycji Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości
Wpisany przez MWawrzyniak   
wtorek, 04 czerwca 2013 18:26

Mariusz Pyda laureatem etapu centralnego III stopnia OWoW

Reprezentacja uczniów z Technikum w Poniatowej  w składzie: Agnieszka Piwko, Mariusz Pyda, Piotr Szymański drużynowo zajęła miejsce IX, co ich plasuje w ścisłej  czołówce tegorocznych finalistów Olimpiady.

 

W tym roku szkolnym miejscem organizacji etapu centralnego XXXIX Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości było II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie.

 

W trzydniowych (od 31maja do 2 czerwca) zmaganiach brało udział 32 zespołów po 3 uczniów z całej Polski- najlepsi z najlepszych.

Nasz zespół w składzie:

-Agnieszka Piwko- uczennica Technikum w Poniatowej

-Mariusz Pyda- uczeń Technikum w Poniatowej

-Piotr Szymański - uczeń Technikum w Poniatowej

Nasi trzej reprezentanci stanowili 3- osobową drużynę reprezentującą Okręg Lublin w eliminacjach Ogólnopolskich III stopnia wyłonioną w eliminacjach okręgowych w Lublinie.

Olimpiadę przeprowadził Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości pod  przewodnictwem Wiceprezydenta Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów - Waldemara Matuszczaka.

W wyniku przeprowadzonych 1 czerwca (sobota) pisemnych eliminacji, nasi reprezentanci zajęli  drużynowo miejsce IX, co ich klasuje w ścisłej  czołówce tegorocznych finalistów Olimpiady.

W niedzielę piętnaście osób, które najlepiej zaliczyli testy pisemne, wzięło udział w eliminacjach ustnych. Wśród najlepszych znalazł się nasz reprezentant Mariusz Pyda.

W klasyfikacji końcowej zajął miejsce IX (w Polsce), które zagwarantowało mu uzyskanie tytułu LAUREATA krajowego 39 edycji Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości w 2013 roku.

Agnieszka Piwko  i Piotr Szymański  uzyskali tytuł Finalisty krajowego Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości w 2013 roku.

Cała nasza reprezentacja otrzymała zaświadczenia upoważniające do zwolnienia z pisemnej części egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, co jest traktowane równoznacznie z uzyskaniem 100% punktów z tej części egzaminu oraz możliwość przyjęcia na studia z pominięciem zasad postępowania kwalifikacyjnego na prawie wszystkie kierunki techniczne na uczeniach wyższych.

Na zakończenie Olimpiady zorganizowano uroczyste wręczenie  dyplomów i zaświadczeń dla laureatów i finalistów Olimpiady.

Nasz laureat otrzymał olbrzymi puchar, dyplom oraz tablet z nawigacją.

Czas pobytu na Olimpiadzie to nie tylko zmagania uczniów w dziedzinie wynalazczości ale możliwość poznania kolegów i koleżanek z różnych regionów Polski o podobnych zainteresowaniach,

poznanie miasta, okolicy i jej historii.

Z ważniejszych punktów programu Olimpiady należy wymienić wizytę na Politechnice Koszalińskiej w tym  świetny wykład prof. dr hab.  Aleksego Patryna na temat Fotowoltaniki  oraz udział w zajęciach edukacyjnych na Wydziale Elektroniki i Informatyki. Ponadto udział w wycieczce do Mielna- nadmorskiej miejscowości  w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, nad Morzem Bałtyckim.

Tytuł laureata 39 OWoW, 9 miejsce Mariusza w Polsce w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej naszych uczniów jest  ich olbrzymim sukcesem.

M. Wawrzyniak – opiekun reprezentacji