Wolontariat - aktualności

Wieloletnią tradycją ZST jest praca młodzieży i ich opiekunów nauczycieli na rzecz środowiska.  Poświęcają oni swój wolny czas, aby pomagać Tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Wielu na pewno jeszcze pamięta wspaniałe bale karnawałowe dla dzieci niepełnosprawnych i dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej. Wolontariusze z ZST od lat współpracują ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Są gotowi pomagać w każdej imprezie organizowanej dla dzieci.

W roku 2009 powstało Szkolne Koło Wolontariatu "Słoneczko" , które bierze czynny udział w pracy z potrzebującymi pomocy.

Uwieńczeniem tej wieloletniej działalności było wyróżnienie, jakie szkoła otrzymała podczas Gali Wolontariat 2009, która odbyła się w Kraśniku.

Tutaj znajdziecie tylko niektóre, te bardziej "widowiskowe" akcje wolontariuszy z ZST. Tak naprawdę pomoc innym często odbywa się w ciszy, bez błysku fleszy aparatów fotograficznych.

Akcje z poprzednich lat znajdziesz w Działaności

Wolontariusze
„Orkiestra” zagrała już 25 raz
Wpisany przez Pedagog   
czwartek, 09 lutego 2017 06:49

To był wyjątkowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze zebrali znacznie więcej funduszy niż w roku ubiegłym, a hojność osób biorących udział w aukcji sprawiła, że ostateczna kwota rosła, jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”(14 875,34).

Nasi wolontariusze już od wczesnych godzin porannych (mimo niedzieli, która jest dniem na dosypianie po całym tygodniu) spacerowali w różnych punktach Poniatowej i zapraszali do wrzucania datków. Jak zwykle każdy ofiarodawca otrzymywał „serduszko” – symbol WOŚP. Nikogo nie trzeba było zachęcać do włączenia się w akcję, prowadzoną już od 25 lat. Jest tyle osób (nawet z naszego małego miasteczka), które skorzystały podczas leczenia z aparatury zakupionej przez Wielką Orkiestrę, że zbędne były wyjaśnienia, na jaki cel była prowadzona zbiórka. W tym roku zbieraliśmy „dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”. Z naszej szkoły jak zwykle wzięła udział najliczniejsza grupa wolontariuszy i przyjaciół akcji (łącznie 40 osób). Największym zaszczytem było otrzymanie identyfikatora i puszki. Ale nie to było najważniejsze. Każdy chciał zebrać jak największą kwotę – to był cel numer 1. I jak się okazało, wspólnie udało się to osiągnąć. Dziękujemy naszym wytrwałym i nieustraszonym (wszyscy stali dzielnie, mimo chłodu) wolontariuszom. Już kolejny raz pokazali, że można liczyć na ich pomoc.

 
Aby święta były bardziej radosne
Wpisany przez Pedagog   
środa, 14 grudnia 2016 13:03

Wolontariusze z naszej szkoły nie mają czasu na nudę. Jeszcze wspominają swoje dyżury pełnione podczas akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, a tu już otrzymali zaproszenie do kolejnego działania. W tym roku po  raz pierwszy wzięliśmy udział w „Świątecznej Zbiórce Żywności”. Głównym organizatorem była Fundacja Bank Żywności w Lublinie i to właśnie ta organizacja poprosiła nas o pomoc. W Poniatowej współpracowaliśmy ze Stowarzyszeniem „Animus”, które organizowało transport zebranej żywności.

Więcej…
 
Dzień uśmiechu
Wpisany przez Pedagog   
wtorek, 22 listopada 2016 10:08

Gdyby nie to, że Ogólnopolska Akcja Charytatywna ma już swoją nazwę- „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, to sobotę 19 listopada można by było nazwać dniem uśmiechu. Już od godziny 8.00 w wielu poniatowskich sklepach można było spotkać wolontariuszy, którzy zachęcali klientów do wzięcia udziału w akcji. A wszystko w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości. Wolontariusze przyklejali ofiarodawcom wesołe słoneczka i wzajemnie obdarzali się uśmiechem. Jedni cieszyli się, że mogą wspomóc akcję, drudzy, że nazbierają dużo produktów żywnościowych dla wielu potrzebujących. Jesteśmy dumni, że największą grupę wśród tych „zbierających „ stanowili uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Łącznie w tegorocznej akcji wzięły udział 43 osoby z Zespołu Szkół.

Dziękujemy za wrażliwość, ofiarowanie swojego czasu po to, by wspierać innych i oczywiście mamy nadzieję, że w kolejnych akcjach również będziemy mogli liczyć na takie zaangażowanie.

 
Festiwal Aktywności Młodzieżowej
Wpisany przez Pedagog   
wtorek, 07 czerwca 2016 12:44

Pod taką nazwą odbyło się 23 maja 2016r. w Trybunale Koronnym w Lublinie spotkanie zorganizowane przez Fundację Sempre a Frente, z którą nawiązaliśmy współpracę już kilka lat wcześniej.

Szkołę reprezentowało pięć uczennic z klasy LO2a, aktywnie działających w Szkolnym Kole Wolontariatu. Uczestnicy festiwalu już podczas rejestracji zostali podzieleni na grupy (każda z naszych dziewcząt pracowała w innej grupie), które otrzymały zadania do realizacji w grze „Oblicza aktywności”.

 

Więcej…
 
24 Finał Wielkiej Orkiestry
Wpisany przez Pedagog   
wtorek, 12 stycznia 2016 08:38

Wielka Orkiestra „zagrała” już po raz 24, a wolontariusze z Zespołu Szkół w Poniatowej znowu wyruszyli z puszkami na ulice naszego miasta, aby zbierać pieniądze  na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych i dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.
Chętnych jak zwykle do tego typu działań było wielu. Stanowiliśmy bardzo liczną grupę: 16 wolontariuszy (to ci, którzy mieli identyfikatory i puszki)  i 27 przyjaciół akcji (to najczęściej osoby, które obdarowywały darczyńców serduszkami). Mimo chłodu i śniegu, a czasami wczesnych godzin porannych (8.30 w niedzielę to przecież bardzo rano) nasi uczniowie niestrudzenie zachęcali przechodniów do udziału w zbiórce. Bez względu na to komu, ile udało się nazbierać, wszyscy odczuwali radość i satysfakcję, że mogą pomóc. W taki właśnie dzień,  jak 10 stycznia 2016 roku, byliśmy lepsi dla siebie i dla innych. A młodzież? – młodzież jak zwykle okazała się wspaniała, bo potrafi myśleć, odczuwać, działać i dlatego mamy tyle udanych akcji.
Dziękujemy za to, że jesteście prawdziwymi wolontariuszami, którzy widzą, słyszą, czują i chętnie pomagają wszystkim, którzy liczą na Wasze wsparcie.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3