Klub HDK

Od lat  uczniowie  Zespołu Szkół Technicznych niosą pomoc innym, oddając honorowo krew. W roku 2007 po raz pierwszy jako szkoła wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej akcji „Młoda Krew Ratuje Życie”. Na początku, oczywiście z odrobiną niepewności, czy pomysł przyniesie oczekiwane rezultaty. Okazało się, że nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i nie straszne im było zetknięcie się z igłą i strzykawką. Gratulujemy wszystkim odwagi

Dzięki współpracy z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie pełnoletni uczniowie naszej szkoły mogli oddawać ten drogocenny lek. Od tej pory stali się oni honorowymi dawcami krwi. Do wzięcia udziału w kolejnych akcjach nie trzeba było namawiać nikogo. Wręcz przeciwnie, nawet młodsi uczniowie chcieli uczestniczyć w akcjach. 

W roku 2009 w ZST powstał Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi,  jako filia Klubu HDK Polskiego Czerwonego Krzyża przy PGK w Poniatowej.

Postawa naszych uczniów - Honorowych Dawców Krwi jest godna naśladowania i z pewnością znajdzie w w kolejnych latach następców wśród młodszych kolegów i koleżanek.
I Ty możesz uratować komuś życie
Wpisany przez Pedagog   
czwartek, 22 listopada 2018 19:18

Dzień Dawcy Szpiku był organizowany w naszej szkole już po raz czwarty.

Od ubiegłego roku w ramach „Komórkomanii” organizowanej przez Lubelskie Kuratorium i Fundację  DKMS. Jak zwykle najpierw odbyła się akcja edukacyjno- informacyjna przeprowadzona wśród uczniów najstarszych klas (tylko osoby pełnoletnie mogą zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców), a 18 października rejestracja. Poprzez akcję edukacyjno- informacyjną uświadamiamy uczniów, że dla wielu pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego przeszczep szpiku, to jedyna szansa na przeżycie.

Więcej…
 
Zaproszenie do udziału w rejestracji Dawców
Wpisany przez Pedagog   
wtorek, 16 października 2018 17:04

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Akcję organizujemy przy współpracy z  Fundacją DKMS Polska. Rejestracja potencjalnych Dawców szpiku odbędzie się 18 października 2018 r.

- w Zespole Szkół w Poniatowej (ul Fabryczna 16 c) w godz. 10:00 - 14:00

- w Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej w godz. 14:18:00

Zapraszamy nie tylko uczniów, ale wszystkie osoby, które poprzez swój dar szpiku mogą uratować życie innym.

Aby zostać dawcą, trzeba przede wszystkim być osoba pełnoletnią (18-55 lat), ważyć przynajmniej 50 kg. Niestety, są  pewne choroby, które stanowią przeciwwskazanie do rejestracji jako potencjalny Dawca, np. żółtaczka typu B i C, cukrzyca, osteoporoza, przebyty udar mózgu lub zawał serca.

Zachęcamy osoby spoza szkoły, a zwłaszcza rodziców naszych uczniów, do przyłączenia się do tak  cennej społecznej inicjatywy, dzięki której możemy przyczynić się do zwiększenia szansy na życie pacjentów cierpiących na nowotwory krwi.

Jest to jedno z wielu działań prowadzonych w naszej szkole, które ma na celu uwrażliwienie młodzieży na problemy drugiego człowieka i pokazanie, w jaki sposób można pomagać.

PRZYŁĄCZ SIĘ DO WALKI Z NOWOTWOREM KRWI


TWOJE WSPARCIE MA ZNACZENIE

 
Uwaga! Kolejna akcja HDK
Wpisany przez BW   
sobota, 17 lutego 2018 12:40

Dnia 20.02.2018 roku (wtorek) w godz. 09:00 - 12:00 w Zespole Szkół w Poniatowej (ul. Fabryczna 16c) Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ zaprasza na pobór krwi. Po raz kolejny akcję organizuje Klub HDK PCK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim . Akcja skierowana jest nie tylko do uczniów ZS, ale i honorowych dawców spoza szkoły.

Przypominam, że krew może oddać osoba:

  • pełnoletnia do 60 roku życia, jeśli oddaje ją pierwszy raz, jeśli kolejny - do 65 roku życia
  • ważąca minimum 50 kg
  • która nigdy nie chorowała na wirusowe zapalenie wątroby
  • niechorująca na żadną chorobę przewlekłą - cukrzycę, astmę, choroby układu krążenia. Ci, którzy mają problemy z bardzo niskim ciśnieniem, nie zostaną dawcami
  • która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów chirurgicznych, nawet takich, jak drobna rana głowy czy nogi, którą należało zszyć
  • która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanego tatuażu, przekłucia uszu i innych części ciała
  • która w ostatnim czasie nie przechodziła szczepień ochronnych, a aktualnie nie przyjmuje żadnych leków i ostatnio ich nie brała.
Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłaszanie się do Pani Tatiany Rodzik.
 
Akcja HDK z dnia 9.03.2017
Wpisany przez BW   
niedziela, 19 marca 2017 22:55

Kolejna akcja HDK w naszej szkole zakończona sukcesem. Tym razem krew oddało 22 dawców, co pozwoliło pozyskać 10 l tego cennego leku. Pracownicy z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZO, jak zawsze akcję przeprowadzili bardzo sprawnie. Dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy wszystkim dawcom, którzy wzięli udział w akcji, odpowiadając na apel organizatora, prezesa Klubu HDK PCK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim, st. sekc. Stanisława Kamelę.

 
I Ty możesz uratować komuś życie
Wpisany przez Pedagog   
środa, 14 grudnia 2016 13:12

Od ubiegłego roku współpracujemy z Fundacją DKMS i organizujemy rejestracje Dawców szpiku i komórek macierzystych. Nie jest to jeszcze popularna forma ratowania innym życia, zwłaszcza w takich małych miejscowościach jak nasza. Głównym powodem wszelkich obaw są nadal krążące nieprawdziwe informacje o sposobie pozyskiwania komórek macierzystych. Jeszcze, niestety, zbyt mało informacji pojawia się w mediach (chociaż potrzeby są ogromne,  bo chorych na nowotwory krwi ciągle przybywa – co roku ok. 10 000 osób). Dlatego też postanowiliśmy w naszej szkole mówić o tym problemie więcej, a jak mówić to i działać, czyli zachęcać pełnoletnie osoby do tego, aby stając się Dawcą, dawali większe szanse na przeszczep osobom chorym.

W tym roku rejestracja odbyła się 29 listopada i kolejne 6 osób znalazło się na liście potencjalnych Dawców. Mamy nadzieję, że nasza akcja edukacyjna przyniesie w przyszłości jeszcze lepsze efekty w postaci rejestracji kolejnych osób nie tylko ze szkoły, ale także z naszego miasta.

 
Akcja HDK z dnia 15.09.2016
Wpisany przez BW   
piątek, 16 września 2016 12:17

W tym roku szkolnym akcję  HDK rozpoczęliśmy 15 września. Tym razem krew oddało 29 dawców, co pozwoliło pozyskać 13 l tego cennego leku. Dzięki pracownikom z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZO akcja przebiegała bardzo sprawnie. Dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy wszystkim dawcom (nie tylko uczniom i absolwentom), którzy wzięli udział w akcji, odpowiadając na apel organizatora, prezesa Klubu HDK PCK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim, st. sekc. Stanisława Kameli.

 
Akcja HDK z dnia 15.04.2016
Wpisany przez BW   
sobota, 16 kwietnia 2016 15:15

Tym razem w  akcji HDK krew oddało 36 honorowych dawców. Łącznie pobrano około 15 l krwi. Akcja przebiegała bez zakłóceń. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się podzielić tak bardzo cennym lekiem z potrzebującymi. Podziękowania kierujemy również do  prezesa Klubu HDK PCK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim, st. sekc. Stanisława Kameli oraz zespołu z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ za sprawnie przeprowadzoną akcję.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4