Klub HDK

Od lat  uczniowie  Zespołu Szkół Technicznych niosą pomoc innym, oddając honorowo krew. W roku 2007 po raz pierwszy jako szkoła wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej akcji „Młoda Krew Ratuje Życie”. Na początku, oczywiście z odrobiną niepewności, czy pomysł przyniesie oczekiwane rezultaty. Okazało się, że nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i nie straszne im było zetknięcie się z igłą i strzykawką. Gratulujemy wszystkim odwagi

Dzięki współpracy z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie pełnoletni uczniowie naszej szkoły mogli oddawać ten drogocenny lek. Od tej pory stali się oni honorowymi dawcami krwi. Do wzięcia udziału w kolejnych akcjach nie trzeba było namawiać nikogo. Wręcz przeciwnie, nawet młodsi uczniowie chcieli uczestniczyć w akcjach. 

W roku 2009 w ZST powstał Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi,  jako filia Klubu HDK Polskiego Czerwonego Krzyża przy PGK w Poniatowej.

Postawa naszych uczniów - Honorowych Dawców Krwi jest godna naśladowania i z pewnością znajdzie w w kolejnych latach następców wśród młodszych kolegów i koleżanek.
Uwaga! Kolejna akcja HDK
Wpisany przez BW   
sobota, 17 lutego 2018 12:40

Dnia 20.02.2018 roku (wtorek) w godz. 09:00 - 12:00 w Zespole Szkół w Poniatowej (ul. Fabryczna 16c) Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ zaprasza na pobór krwi. Po raz kolejny akcję organizuje Klub HDK PCK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim . Akcja skierowana jest nie tylko do uczniów ZS, ale i honorowych dawców spoza szkoły.

Przypominam, że krew może oddać osoba:

  • pełnoletnia do 60 roku życia, jeśli oddaje ją pierwszy raz, jeśli kolejny - do 65 roku życia
  • ważąca minimum 50 kg
  • która nigdy nie chorowała na wirusowe zapalenie wątroby
  • niechorująca na żadną chorobę przewlekłą - cukrzycę, astmę, choroby układu krążenia. Ci, którzy mają problemy z bardzo niskim ciśnieniem, nie zostaną dawcami
  • która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów chirurgicznych, nawet takich, jak drobna rana głowy czy nogi, którą należało zszyć
  • która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanego tatuażu, przekłucia uszu i innych części ciała
  • która w ostatnim czasie nie przechodziła szczepień ochronnych, a aktualnie nie przyjmuje żadnych leków i ostatnio ich nie brała.
Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłaszanie się do Pani Tatiany Rodzik.
 
Akcja HDK z dnia 9.03.2017
Wpisany przez BW   
niedziela, 19 marca 2017 22:55

Kolejna akcja HDK w naszej szkole zakończona sukcesem. Tym razem krew oddało 22 dawców, co pozwoliło pozyskać 10 l tego cennego leku. Pracownicy z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZO, jak zawsze akcję przeprowadzili bardzo sprawnie. Dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy wszystkim dawcom, którzy wzięli udział w akcji, odpowiadając na apel organizatora, prezesa Klubu HDK PCK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim, st. sekc. Stanisława Kamelę.

 
I Ty możesz uratować komuś życie
Wpisany przez Pedagog   
środa, 14 grudnia 2016 13:12

Od ubiegłego roku współpracujemy z Fundacją DKMS i organizujemy rejestracje Dawców szpiku i komórek macierzystych. Nie jest to jeszcze popularna forma ratowania innym życia, zwłaszcza w takich małych miejscowościach jak nasza. Głównym powodem wszelkich obaw są nadal krążące nieprawdziwe informacje o sposobie pozyskiwania komórek macierzystych. Jeszcze, niestety, zbyt mało informacji pojawia się w mediach (chociaż potrzeby są ogromne,  bo chorych na nowotwory krwi ciągle przybywa – co roku ok. 10 000 osób). Dlatego też postanowiliśmy w naszej szkole mówić o tym problemie więcej, a jak mówić to i działać, czyli zachęcać pełnoletnie osoby do tego, aby stając się Dawcą, dawali większe szanse na przeszczep osobom chorym.

W tym roku rejestracja odbyła się 29 listopada i kolejne 6 osób znalazło się na liście potencjalnych Dawców. Mamy nadzieję, że nasza akcja edukacyjna przyniesie w przyszłości jeszcze lepsze efekty w postaci rejestracji kolejnych osób nie tylko ze szkoły, ale także z naszego miasta.

 
Akcja HDK z dnia 15.09.2016
Wpisany przez BW   
piątek, 16 września 2016 12:17

W tym roku szkolnym akcję  HDK rozpoczęliśmy 15 września. Tym razem krew oddało 29 dawców, co pozwoliło pozyskać 13 l tego cennego leku. Dzięki pracownikom z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZO akcja przebiegała bardzo sprawnie. Dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy wszystkim dawcom (nie tylko uczniom i absolwentom), którzy wzięli udział w akcji, odpowiadając na apel organizatora, prezesa Klubu HDK PCK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim, st. sekc. Stanisława Kameli.

 
Akcja HDK z dnia 15.04.2016
Wpisany przez BW   
sobota, 16 kwietnia 2016 15:15

Tym razem w  akcji HDK krew oddało 36 honorowych dawców. Łącznie pobrano około 15 l krwi. Akcja przebiegała bez zakłóceń. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się podzielić tak bardzo cennym lekiem z potrzebującymi. Podziękowania kierujemy również do  prezesa Klubu HDK PCK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim, st. sekc. Stanisława Kameli oraz zespołu z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ za sprawnie przeprowadzoną akcję.

 
Akcja HDK z dnia 15.12.2015
Wpisany przez BW   
wtorek, 15 grudnia 2015 15:15

W kolejnej akcji HDK krew oddało 19 honorowych dawców. Łącznie pobrano ponad 8 l krwi. Akcja przebiegała bez zakłóceń. Byli dawcy, którzy krew oddawali po raz pierwszy i mimo, że niektórym zrobiło się trochę słabo i byli bardzo bladzi, zapewniali, że  nie po raz ostatni odpowiedzą na apel Klubu HDK.  Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się podzielić tak bardzo cennym lekiem z potrzebującymi. Podziękowania kierujemy również do  prezesa Klubu HDK PCK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim, st. sekc. Stanisława Kameli oraz zespołu z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ za sprawnie przeprowadzoną akcję.

 
I Ty możesz uratować komuś życie!
Wpisany przez Pedagog   
środa, 02 grudnia 2015 14:04

Zawsze znajdzie się ktoś, kto takiego apelu nie potraktuje obojętnie. W naszej szkole również znalazła się 8 - osobowa grupa uczniów, dla których życie ludzkie jest bezcennym darem. To oni właśnie odpowiedzieli na apel Fundacji DKMS Polska i wzięli udział w rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.

W Zespole Szkół taka akcja rejestracyjna odbyła się po raz pierwszy. Poprzedziły ją zajęcia informacyjne, podczas których omówione były metody pobierania szpiku, wymieniono choroby uniemożliwiające zostanie Dawcą, a także obalono mity związane z oddawaniem szpiku. W szkole już są osoby, które wcześniej trafiły do banku potencjalnych dawców. Jesteśmy dumni z kolejnych uczniów, którzy po dzisiejszej (03.12.2015r.) rejestracji powiększyli grono odważnych i wrażliwych osób.

Niestety, są choroby wykluczające  możliwość zostania Dawcą. I dlatego nie wszyscy, którzy chcieli się zarejestrować, mogli to zrobić. Szkoda, ale na szczęście pomagać możemy na wiele sposobów. Liczy się ten pozytywny odruch serca oraz to, by nie przejść obojętnie nad ludzkim problemem, krzywdą czy cierpieniem.

Jeszcze raz dziękujemy i cieszymy się, że na naszych uczniów możemy liczyć w każdej sytuacji.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4