Wywiady
Wywiad z Piotrem Pietrasem
Wpisany przez ZS Express   
poniedziałek, 21 maja 2018 15:32

1. Na początek prosilibyśmy powiedzieć kilka zdań o sobie

Dzień dobry, nazywam się Piotr Pietras, pochodzę z okolic Poniatowej, dokładniej z Kraczewic. Jestem absolwentem Zespołu Szkoł Technicznych w Poniatowej o profilu Technik informatyk oraz absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II również o kierunku informatyka. Prywatnie uwielbiam podróżować i spędzać aktywnie czas. Prowadzę małe gospodarstwo rolne w Kraczewicach. Jest mi bardzo miło, że zostałem zaproszony do wywiad

Więcej…
 
Wywiad z Tomkiem Nagrodzkim laureatem olimpiady OITiW - ZS EXPRESS nr 05/2018
Wpisany przez ZS EXPRESS - Wiola Łata   
czwartek, 01 marca 2018 10:01

Tomek jest uczniem klasy T4a o specjalności technik informatyk, jest stypendystą Prezesa Rady Ministrów, laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. W dniu 23 marca otrzymał informację że zdał ostatnią kwalifikację E14 w zawodzie (część teoretyczna 100%, część praktyczna 100%), uzyskał więc tytuł technika informatyka.

Jak oceniasz swój wybór nauki w technikum informatycznym? Czy zmieniłbyś swoją decyzję, gdybyś miał ponowną możliwość wyboru?

Bardzo się cieszę, że postanowiłem udać się na kierunek związany z informatyką. Zawsze mogłem pójść do jakiegoś liceum z profilem informatycznym, lecz stwierdziłem, że po technikum w razie czego będę miał już wyuczony zawód. Nie kierowałem się niczym szczególnym w wyborze szkoły, była po prostu blisko mojego miejsca zamieszania. Jeśli chodzi o ponowną decyzję, to bym jej nie zmienił, jestem w pełni usatysfakcjonowany z wybranego kierunku jak i miejsca, w którym się uczę.

Więcej…
 
Wywiad z przewodniczącą Rady Rodziców Panią Renatą Stocką - ZS EXPRESS nr 04/2018
Wpisany przez ZS EXPRESS - Dominik Stocki   
sobota, 20 stycznia 2018 10:01

Jak czuje się pani w roli przewodniczącej?

Jest to dla mnie nowe wyzwanie i duża odpowiedzialność.  Nigdy nie decydowałam o sprawach, które są związane z zarządzeniem tak dużej działalności  związanej z budżetem szkolnym. Czasami są to trudne decyzje, które wynikają z małego budżetu.

Na jakie cele przeznaczone są pieniądze ze składek?

Pieniądze ze składek przeznaczamy na: dofinansowywanie półmetku i studniówki, nagrody za dobre wyniki w roku szkolnym, nagrody dla uczniów, którzy działają w wolontariacie, nagrody za udział w konkursach, zawodach i olimpiadach, skromny upominek z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz wyjazdy uczniów na konkursy i zawody.

Więcej…
 
Wywiad z Panią Pedagog Małgorzatą Wójcikowską - ZS EXPRESS nr 03/2017
Wpisany przez ZS EXPRESS - Wiola Łata   
środa, 29 listopada 2017 10:01

Jaka według pani jest praca pedagoga? Czego wymaga?

Przede wszystkim jest ciekawa, różnorodna, interesująca, bo niemalże codziennie zdarza się w szkole coś nowego. Praca wymaga wiele cierpliwości, bo jest to kontakt z młodymi, czasami trochę zbuntowanymi ludźmi, którzy potrzebują porady, pomocy w wielu trudnych sytuacjach. Trzeba mieć też dużo empatii i umiejętność słuchania. Dla uczniow czasami ważne jest, aby ktoś ich wysłuchał bez względu na otrzymaną poradę.

Jakimi cechami według pani powinien odznaczać się wzorowy pedagog, w którym młodzież ma oparcie?

Przede wszystkim powinien umieć nawiązywać dobre relacje z innymi ludźmi i mieć szacunek do drugiej osoby (nawet jeśli jest młody, zbuntowany, gniewny). Ważna jest chęć niesienia pomocy, ale też poczucie humoru, dystans do siebie i obiektywizm w ocenie sytuacji. Ze względu na dużą różnorodność i wielość zajęć bardzo istotna jest samodyscyplina. W naszej szkole prowadzona jest głównie przez panią działalność wolontarialna.

Więcej…
 
Wywiad z Panią Dyrektor Alicją Niezgodą - ZS EXPRESS nr 02/2017
Wpisany przez ZS EXPRESS - Wiola Łata & Weronika Sukiennik   
niedziela, 29 października 2017 10:01

Czy jest Pani usatysfakcjonowana ze swojej pracy dyrektora?

Myślę, że tak. Gdyby ta praca nie przynosiła satysfakcji, to zapewne nie byłoby mnie tu dzisiaj. Każdy dyrektor ma swój styl zarządzania i kierowania placówką. Ja starałam się przez te 16 lat, bo przez taki okres czasu jestem dyrektorem, starałam się być blisko uczniów, rodziców i nauczycieli, być otwartą na ich potrzeby i oczekiwania, dlatego drzwi mojego gabinetu są zawsze otwarte. Jest rzeczą oczywistą, że trzeba mieć żelazne zasady , które na pewno ułatwiają zarządzanie, ale zasady te można modyfikować w miarę potrzeb. Wydaje mi się, że przez te 16 lat udało mi się wiele zrobić, razem z uczniami i nauczycielami zbudowaliśmy wizerunek solidnej szkoły, dlatego stwierdzam, że bycie dyrektorem tej szkoły to sama przyjemność.

Czy jeżeli zaczęłaby Pani swoją pracę od nowa to zrobiłaby to w inny sposób?

Nie wiem co bym zmieniła, gdybym zaczęła być dyrektorem od nowa. To trudne pytanie i przyznam szczerze, że w tej chwili nie potrafię na nie odpowiedzieć.

Która z funkcji sprawia Pani większą satysfakcję - dyrektora czy nauczyciela?

Zdecydowanie większą radość sprawia mi bycie nauczycielem. Zostać nauczycielem, to było moje marzenie od najmłodszych lat i patrząc z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że udało mi się je zrealizować. Lubię to co robię , a praca z młodzieżą sprawia mi ogromną przyjemność.

Więcej…
 
Wywiad z pierwszakami - ZS EXPRESS nr 01/2017
Wpisany przez ZS EXPRESS - Wiola Łata   
piątek, 29 września 2017 10:01

Od  1 września naukę w naszej szkole rozpoczęło 45 uczniów.

W tym roku w liceum jest 21 uczniów, a w technikum 24. Utworzone kierunki to informatyk i mechanik.

Autorka Wywiadu Wiola Łata:

Długo zastanawiała się  którą szkołę średnią mam wybrać.  Ostatecznie zdecydowałam się na technikum informatyczne, ponieważ słyszałam bardzo dobre opinie na temat tego kierunku. Jak do tej pory nie żałuję swojej decyzji.

Co zadacydowało o wybiorze szkoły w przypadku Julii i Krzyśka - przekonajcie sie sami czytając krótki wywiad z "pierwszakami"

Więcej…