Nasza szkoła w akcji Narodowego Czytania

  • Home
  • Aktualności
  • Nasza szkoła w akcji Narodowego Czytania

Nasza szkoła w akcji Narodowego Czytania

  • 24-9-2021
  • Iza Walczak

Czy walka o zachowanie pozorów to jedyne i racjonalne wyjście? Co jest dobre, a co złe? O czym jest dramat Gabrieli Zapolskiej? Na te pytania uczniowie naszej szkoły uzyskali odpowiedzi biorąc udział w jubileuszowej- dziesiątej edycji Narodowego Czytania utworu pt.: „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Czytanie odbyło się 4 września 2021 roku, o godzinie 16.00 w Parku Miejskim w Poniatowej. Dzięki przygotowaniu i przewodnictwu Pani Profesor Izabeli Walczak oraz Pani Profesor Grażyny Chabuckiej w akcji wzięli udział uczniowie: Wiktoria Ciosek (Aniela Dulska), Cyprian Kot (Zbyszko), Julia Bednarczyk (Mela), Eliza Pyta (Hesia), Weronika Kołosińska (Hanka), Aleksandra Orzeł (Juliasiewiczowa), Maja Mieśniak (Tadrachowa) oraz Łucja Klucznik (narrator) .

Poprzez zagłębienie się w fabułę książki i prześledzenie losów bohaterów młodzież poznała charaktery, postawy oraz wartość, które znacząco się od siebie różnią. Bohaterowie utworu to:egoistyczna i pełna hipokryzji Aniela Dulska, która walczy o dobre imię rodziny; Zbyszko, który ulega matce i rezygnuje z walki o prawdę; Hanka- służąca, która chce zatuszować swoje niemoralne prowadzenie. Córki Dulskich: Hesia zapowiadająca się na przyszłą panią Dulską oraz Mela, która w swej naiwności i łatwowierności nie potrafi właściwie ocenić sytuacji. Ojciec rodziny Felicjan Dulski, który sprytnie ukrył się za plecami żony, aby uniknąć wszelkich odpowiedzialności No i cioteczka Juliasiewiczowa- sprytna, przebiegła i pozbawiona wszelkich zasad moralnych kobieta. .

W ten sposób uczniowie prześledzili dramatyczną walkę o zachowanie pozorów. Można się zastanowić, która z postaw bardziej nas oburza? To pytanie skłoniło do indywidualnych refleksji oraz przemyśleń każdego słuchacza. Narodowe Czytanie zakończyło się ciekawą zabawą wpostaci quizu z wiedzy o utworach, które były czytane podczas wszystkich dotychczasowych edycji.

czytanie

Gallery Image

czytanie

Gallery Image

czytanie

Gallery Image

czytanie

Gallery Image

czytanie

Gallery Image

czytanie

Gallery Image

czytanie

Gallery Image