I i III miejsce w turnieju historycznym zorganizowanym przez IPN oddział Lublin dla uczennic LO w Poniatowej

  • Home
  • Aktualności
  • I i III miejsce w turnieju historycznym zorganizowanym przez IPN oddział Lublin dla uczennic LO w Poniatowej

I i III miejsce w turnieju historycznym zorganizowanym przez IPN oddział Lublin dla uczennic LO w Poniatowej

  • 20-3-2024
  • DRachwał

Uczennice klasy trzeciej Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zajęły I i III w turnieju historycznym zorganizowanym przez IPN oddział Lublin dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Lubelszczyzny pt. „My nigdy nie poddamy się” – Zaporczycy.

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o żołnierzach podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Nazywamy ich Żołnierzami Wyklętymi albo Niezłomnymi. Byli prawdziwymi bohaterami, patriotami, którzy swoje najlepsze lata młodości spędzili z bronią w ręku, a po 1945 roku ginęli w więzieniach z rąk komunistów.

Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nieznana jest liczba osób zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych. Byli szczególnie prześladowani przez komunistów. Podobny los spotykał ich najbliższych, którzy w okresie komunizmu traktowani byli jak obywatele gorszej kategorii.

Hieronim Dekutowski pseudonim „Zapora” urodził się 24 września 1918 r. w Dzikowie pod Tarnobrzegiem. W 1942 r. jako ochotnik zgłosił się do służby w specjalnej formacji cichociemnych, która miała prowadzić działania dywersyjne na terenie okupowanej Polski. W styczniu 1944 r. mianowano go szefem Kedywu w Inspektoracie Rejonowym AK Lublin-Puławy. Jednocześnie stał na czelne oddziału dyspozycyjnego Kedywu. W styczniu 1945 r. „Zapora” nawiązał kontakt z Komendą Okręgu AK Lublin i stanął na czele grupy dywersyjnej prowadzącej akcje odwetowe przeciwko NKWD, UB i MO. W kwietniu 1945 r. wspólnie z oddziałami ppor. Tadeusza Kuncewicza „Podkowy” i Tadeusza Borkowskiego „Mata” opanował Janów Lubelski, uwalniając z miejscowego więzienia UB kilkunastu więźniów. W maju tego roku zajął posterunek MO w Bełżycach oraz w Urzędowie. W czerwcu 1945 r. rozkazem Delegatury Sił Zbrojnych uzyskał stopień majora i stanął na czele oddziałów walczących w Inspektoracie Lublin DSZ. Zagrożony aresztowaniem wspólnie z grupą swoich podkomendnych oraz Inspektorem Inspektoratu Lubelskiego WiN Władysławem Siłą-Nowickim podjął kolejną próbę ucieczki na Zachód. Zorganizowany wyjazd i przerzut za granicę był najprawdopodobniej prowokacją UB. Mjr Dekutowski po przewiezieniu go do więzienia MBP na warszawskim Mokotowie poddany został brutalnemu śledztwu, które trwało od września 1947 r. do czerwca 1948 r. 7 marca 1949 r. w więzieniu MBP na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne wykonały na nim karę śmierci. 5 marca 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie mjr Dekutowskiego „Zaporę” i jego sześciu żołnierzy straconych wraz z nim Orderami Odrodzenia Polski.

Uczniowie Zespołu Szkół w Poniatowej zafascynowani postacią i dokonaniami majora Zapory, 8 marca 2024 r. wzięli udział w turnieju historycznym zorganizowanym przez IPN oddział Lublin dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Lubelszczyzny pt. „My nigdy nie poddamy się” – Zaporczycy.

Miło nam poinformować, że I i III miejsce w turnieju zdobyły uczennice klasy LO3 B. Kamila Wąsik zajęła miejsce III, a Sabina Kramek zwyciężyła w konkursie i wywalczyła I lokatę. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w turnieju i gratulujemy wiedzy na temat Hieronima Dekutowskiego.

TURNIEJ HISTORYCZNY IPN

Gallery Image

TURNIEJ HISTORYCZNY IPN

Gallery Image

TURNIEJ HISTORYCZNY IPN

Gallery Image

TURNIEJ HISTORYCZNY IPN

Gallery Image

TURNIEJ HISTORYCZNY IPN

Gallery Image

TURNIEJ HISTORYCZNY IPN

Gallery Image